Hírek : Új interjú Rowlinggal! |
Új interjú Rowlinggal!
Silentia 2007.11.20. 20:17
Kedvenc írónőnk új interjút adott a Deathly Hallows holland kiadásának kapcsán ez még csak az első fele, a második holnap jön.
Kit fogadna inkább fiává, Ront vagy Harryt?
Vinném mindkettőt! Imádom Ront. Ő a legéretlenebb a hárm főszereplő közül, de a hetedik kötetben felnő. Soha nem voolt igazán erős, az emberek mindig csak Harry barátját látták benne, az anyja lányt akart, mégis ő lett belőle, az utolsó könyvben pedig el kell ismernie saját gyengeségét. De éppen ez teszi Ront férfivá. A többieknek szintén vagy egy pillanatuk, mikor igazán felnőnek. Harry akkor, mikor olyan szenvedéllyel kiabál Lupinnal, mert az el akarja hagyni a családját. Hermione akkor, mikor választania kell Harry és Ron között. Hermione sosem tér le az útról; mindig arra koncentrál, ami a legfontosabb feladat.
Minden Weasley vörös hajú, akárcsak ön a régebbi képeken. Miért lett szőke?
Szeretem a vörös hajat. De az enyém eredetileg nem vörös. Igazából nem is tudom, milyen volt a színe. Valami meghatározhatatlan, unalmas és érdektelen.
Ön is sokkal jobbnak találja a könyveket a filmeknél?
Azt hiszem, mikor efféle vizuális feldolgozásra kerül sor, sokminden elveszik. Mert csak így lehet. A filmbéli karakterek pedig kivétel nélkül sokkal jobban néznek ki, mint ahogy én valaha el tudtam képzelni őket. A legutóbbi a kedvencem, mert a készítők nagyszerűen elkapták a könyv sötétebb jeleneteit.
Kire hasonlít a legjobban?
Fiatalabb koromban Hermionéra hasonlítottam, bár ő hordoz néhány vonást a húgomból is. Ennek ellenére sok mindent találok Harryben, ami bennem is megvan. Harry dühének egy része az enyém is, akárcsak a csalódottsága. Ezt leginkább az ötödik könyvben lehet érezni. A sorozat legsötétebb kötete, ahol elvest mindent és senki nem hisz neki. Az első házasságom után az én életemben is volt gy ilyen periódus, mikor úgy éreztem, semmi sem sikerül, dühös voltam mindenkire, gyengének éreztem magam és nem mondhatnám, hogy uraltam a helyzetet. De ez adta az erőt ahhoz, hogy harcoljak.
Van a kötetekben olyan anya, akire hasonlít? Met nem egy Molly Weasley-típus...
Picit azért remélem. Évekkel ezelőtt valaki azt írta: "Molly Weasley egy anya akinek az a dolga, hogy otthon legyen a gyerekeivel. Nagyon tetszett, mert nemrég még én is főállású anya voltam." Mi lenne nehezebb vagy fontosabb egy gyerek felnevelésénél? Mollynak hét is volt! Molly egy remek asszony.
Gyilkosságot követett el.
Igen, a hetedik könyvebn megöli Bellatrix Lestranget - ő az egyetlen nő a jó oldalon aki gyilkol. Láttam magam előtt, ahogy Bellatrix és Molly egymással szemben állnak; két teljesen különböző karakter, mindkettő tele olyan szeretettel, amire csak nők képesek. Molly tiszta és védelmező szeretete Bellatrix megszállottságával szemben. Ha ezt a kettőt egymás ellen fordítjuk... imádtam megírni.
Miért olyan jó a kviddics?
Igazi női sport. Hat irányba kell a figyelmet megosztani... Többfelé kell koncentrálni és a nők ebben igazán jók. Ők tudják, hogy az életben az embernek nem csak egy célja van.
Itt a hotelben egy férfi épp az előbb haladt el skótszoknyában. A férje is visel ilyesmit?
Igen, van jónéhány belőlük. Elég gyakran hordja is őket.
És visel valamit alatta?
A világon semmit. Épp ez a poén a skótszoknyában, ha-ha.
Két ajándékot is hoztam. Az egyiket Ien van Laanentől, aki a holland borítót tervezte; elküldte az eredetieket.
Milyen gyönyörű! Ezt kedvelem a legjobban az amerikai mellett.
A másodikat a holland kiadója, Jqco Groot küldi.
Jaco gyakran küld nekem érdekes dolgokat... ah, egy kő. De egy nagyon különleges darab.
Tíz éve adott utoljára interjút holland újságírónak és Angliában se nyilatkozott sokat. Nem szereti az interjúkat?
De, nincs velük semmi bajom. Azért nyilatkozom ritkán, mert nincs mit mondanom.
Gondolt rá korábban, hogy újságíró legyen? Mindig élvezte az írást?
Eszembe jutott. De aztán ráöttem, hogy nincs meg hozzá a megfelelő temperamentumom. Temperamentum? Igen, azt hiszem ez jó szó. Határidőre solgozol, egyszerűen muszáj kihoznod magadból valamit. Egy egyszerű író esetében tiéd az idő és a magány. Egy újságíró sokkal érdekesebb... Van is néhány a barátaim között.
A könyveiben az újságírók talán túlságosan is érdekesek. Rita Vitrol például kifejezetten kemény dió.
Az én barátaim normálisak. Az egyik volt barátom zenei újságíró. A többiek mind komoly témákban írnak. Rita Vitrol tipikus esete a brit újságírónak, az a megrögzött hatásvadász és népszerűséghajhász fajta. olyan, mint azok akik annyi ostobaságot írtak rólam.
A sorozat első kötetében Dumbledore elpusztítja a bölcsek kövét, a mitikus követ ami örök életet ad. Az utolsó könyvben Harry valami ilyesmit tesz azzal a kővel, ami visszahozhatja a holtakat. Eldobja az erdőben.
Ezzel akartam kifejezni, hogy Dumbledore elfogadja a halandóságot. Miután rájön, hogy a halhatatlanság ad értelmet az életnek, már nem érdeklia bölcsek köve. Harry még ennél is tovább megy. Nem csak egyet, hanem rögötn kettőt is visszautasít legerősebb fegyverei közül. A három ereklye közül csupán a láthatatlanná tévő köpenyt tartja meg. Ez sokat elmond Harryről. Mert Dumbledore felvilágosítja Harryt: a köpeny varázsa abban áll, hogy másokat is megvéd, nem csak a tulajdonosát. Nem kell neki a bodzafa pálca, mert sosem érdekelte az erő. A követ is eldobja... Akárcsak Dumbledore, ő is belenyugodott a halandó létbe.
És Ön? Úgy gondolja, hogy a halál mindennek a végét jelenti?
Nem. Igen intenzív a spirituális életem, és bár nincs egy tökéletesen tiszta és határozott véleményem a dologról, hiszem, hogy a halál után az ember egy része valamilyen formában tovább létezik. Valami olyasmire gondolok, hogy a lélek elpusztíthatatlan. De erről vagy hat órán át vitatkozhatnánk: olyan téma ami megér némi fejtegetést.
A hetedik könyv végén Harry hosszan beszélget Dumbledoreral, aki bár halott, sokkal jobban és boldogabban néz ki, mint Harry valaha életében látta. Egy furcsa, világos helyen társalognak, ami Harryt a King's Crossra emlékezteti.
Ezt a beszélgetést kétféleképpen értelmezhetjük. Harry bizonytalan; mindent, amit Dumbledore elmond neki, már réges régen tud tudat alatt. Ebben a bizonytalan állapotban az agya jobban dolgozik. Dumbledore lehet Harry bölcsességének megtestesülése, mivel Harry fejében játszódik le minden. Vagy Harry valahol az élet és a halál között találkozik a volt igazgatóval, és ezt a helyet mindketten más irányba fogják elhagyni. Harry azt is látja, mivé lesz majd Voldemort. Nem tudja pontosan, mi az a valami ami a földön hever, de nem akarja megérinteni; egy eredendően gonosz és ördögi teremtménynek érzi. ez az egyetlen alkalom, hogy Harry valakit szenvedni lát, de nem siet a segítségére.
Keresésük alatt Ron, Hermione és Harry szinte istenként gondolnak Dumbledorera. Úgy érzik, szavai mögött valami sokkal nagyobb erő munkál, és kiábrándultak, mikor rájönnek, hogy nem így van.
Ő egy nagyon összetett karakter, de nem úgy tekintek rá, mint Istenre. Azt akartam, hogy az olvasó elgondolkodjon, mi lehet Dumbledore szerepe az egész sztoriban. Mind azt hittük, hogy afféle melegszívű nagyapó karakter. És bizonyos szempontból az is. Másrészt ő olyasvalaki, aki bábuként irányítja az embereket; aki sötét titkokat hoz magával a múltjából, és soha nem mondja el Harrynek a teljes igazságot. Remélem, az olvasók megint szeretni fogják a végén. De igazából őt úgy szeretik, ahogy van, a hibáival együtt. Hogy a jövőbe lát-e? Nem. Persze elég esze van ahhoz, hogy az eseményeket kikövetkeztesse, de nem jós. Könyörületes, és a végén igazságos.
De Harry afféle Jézus. Meg kell halnia, hogy megszabadítsa az emberiséget a gonosztól. Megváltót csinált belőle.
Igen, van egy kis messiás-szerepe. Direkt akartam így. Ő az az egy férfi a millióból... Ez teszi őt a legbölcsebbé.
De mégis hogy lett ilyen?
Ő a hős. Harry csak jó. Dumbledore azt mondja neki: "Jobb ember vagy, mint én." Ahogy idősödik, belőle is nagy ember válik, mert megtanulta az alázatosságot.
|